Zawody, jak każdego roku, zgromadziły wielu zawodników i kibiców. W XIII Biegu Retro wystartowało 79 narciarzy, a w XIX Biegu Izerskim – 130.
Jak zawsze godny podziwu był retro-sprzęt narciarski zawodników, a także ich ubiory nawiązujące do czasów, kiedy takie narty, wiązania, buty i kije były standardem. Fantazji nie zabrakło też wielu narciarzom, którzy wystartowali w Biegu Izerskim. Na trasie można było spotkać Indian, arlekiny, królową Kleopatrę, króla z białą brodą w pelerynie i z koroną, grzyba borowika, Meksykankę z wielkim sombrero, londyńską policjantkę i więźnia w pasiastym stroju z kulą u nogi.
Narciarzom i kibicom przygrywała ze sceny czeska kapela „Sešlost country” z Liberca, zatem tańcom na śniegu nie było końca. Na starcie narciarzom tradycyjne przygrywała kapela „Šafrány”.
Biegi narciarskie nie mogłaby się odbyć bez zaangażowania Stacji Turystycznej ORLE, wokół której biegali narciarze, i w której gościli kibice. Wsparcia udzieliła spora grupa wolontariuszy: zbudowali scenę, oznakowali miejsce startu oraz mety, wdawali posiłki narciarzom i kibicom.
Organizatorem Biegu Izerskiego oraz Biegu Retro było Towarzystwo Izerskie, a dopomogli stowarzyszeniu (za co dziękujemy):
- Miasto Szklarska Poręba – XIII Bieg Retro rozegrany został w ramach Ski Retro Festiwalu
- Nadleśnictwo Szklarska Poręba (wsparcie organizacyjne)
- Stowarzyszenie BIEG PIASTÓW (przygotowanie tras)
- Związek Gmin Karkonoskich (użyczenie specjalistycznego sprzętu)
- Wydawnictwo PLAN z Wrocławia i z Jeleniej Góry (upominki dla uczestników)
- EKO-Technika Gospodarka Odpadami z Piły, prowadzona przez wieloletniego sympatyka Stacji Turystycznej ORLE – Jarosława Karczewskiego DBS-a (fundator statuetek dla zwycięzców)
- Agencja Reklamowa GAMA z Wrocławia (opracowanie i produkcja materiałów promocyjnych)
Za rok jubileuszowy XX Bieg Izerski. Zapraszamy!
Waldemar Koczewski