W zimowych okolicznościach dawnej hutniczej osady Dolina Karola, znanej dziś z ornitologicznej nazwy ORLE, w sobotę 9 marca 2013 r. wystartują do biegów gotowi narciarze
Tradycyjny już Bieg Izerski jest amatorskim, towarzyskim spotkaniem narciarzy biegowych o umiarkowanych ambicjach sportowych. Co prawda możliwe jest uzyskanie informacji o miejscu zajętym na mecie, czasie pokonania dystansu itp., ale interesuje to tylko nielicznych uczestników imprezy. W Biegu Izerskim najbardziej zacięta rywalizacja toczy się o zajęcie ostatniego miejsca (dystans 12 km trzeba wtedy pokonać w ok. 7 godzin, co jest nie lada wyczynem!), za co późnym wieczorem w schronisku Orle wręczana jest okolicznościowa, ręcznie, pięknie zdobiona, pamiątkowa flaszka 0,5 l ze smakowitą nalewką…
Tegoroczny, XVI Bieg Izerski, jako się rzekło, ma dystans 12 km. Nagradzane są (pucharami i nagrodami) 1, 2 i 3 miejsca pań i panów. Nagrody dostają także najmłodszy i najstarszy zawodnik imprezy oraz narciarz najoryginalniej przebrany.
Wraz z Biegiem Izerskim rozgrywany jest także Bieg Retro. W tym roku po raz dziesiąty (JUBILEUSZ!). X Bieg Retro ma dystans 3,5 km. Wystartować może każdy, kto dysponuje sprawnym, zabytkowym sprzętem narciarskim: drewniane narty z wiązaniami rzemiennymi lub kandaharowymi, skórzane buty, bambusowe kije, albo nawet pojedynczy kij – drąg, jak w dawnej technice telemarku. Ważna też jest narciarska odzież retro.
W Biegu Retro również przewidziano nagrody – za trzy pierwsze miejsca pań i panów oraz dla najstarszego, najmłodszego i najoryginalniej ubranego narciarza.
W roku 2012 wystartowało aż 108 retro narciarzy!
Organizatorem Biegów Izerskiego i Retro jest Towarzystwo Izerskie.
XVI BIEG IZERSKI oraz X BIEG RETRO
9 marca 2013 (sobota)
- Start: BIEG RETRO – godz. 11:30; BIEG IZERSKI – godz. 12:30
- Organizator: Towarzystwo Izerskie
- Miejsce: Stacja Turystyczna ORLE
- Trasy: Wokół osady Orle w Górach Izerskich
- Dystans: BIEG RETRO – 3,5 km; BIEG IZERSKI – 12 km
- Opłata startowa: 20 zł od zawodnika
Regulamin XVI Biegu Izerskiego
- Zapisy do biegu – w schronisku Orle (już przyjmujemy!)
- Ostateczny termin zgłoszenia – na godzinę przed startem.
- Każdy zawodnik uczestniczy w imprezie na własną odpowiedzialność.
- Do biegu zostaną dopuszczeni wyłącznie zawodnicy w dobrym humorze, nastawieni do innych narciarzy towarzysko…
- Na trasie mile widziane są plecaki z termosami wypełnione herbatą z rumem, oraz z rumem bez herbaty…
- Impreza ma charakter towarzyski, zabawowo-sportowy, więc bez przesady z tym wyczynem!
- Krok łyżwowy jest postrzegany jako szpanowanie przed pozostałymi uczestnikami zawodów!
- Komisja sędziowska pełni wyłącznie rolę komitetu honorowego na starcie i przy wręczaniu nagród.
- Krytyczne uwagi o organizacji imprezy i ewentualne protesty będą w złym tonie. Zresztą zanim zawodnicy dobiegną do mety, sędziowie nie będą już w pełni dysponowani…
- Na zwycięzców czekają nagrody.
- Trzy pierwsze miejsca niekoniecznie są miejscami najlepszymi.
- Organizator przewiduje dodatkowe nagrody za oryginalne i śmieszne stroje oraz za wdzięk i bezpretensjonalność.
Regulamin X Biegu Retro
- Sprzęt narciarski zawodnika nie może mieć nic wspólnego z nowoczesnymi technologiami produkcji nart, kijów, butów i wiązań: odpadają kewlarowe kijki, wiązania z włókien węglowych zapinane na pilota, teflonowe ślizgi, laserowe czubki, tytanowe gogle.
- Za „retro” uznajemy tylko narty drewniane z wiązaniami typu kandahar lub rzemienno-paskowymi, kije i buty też muszą być z tamtej epoki.
- Osobna punktacja będzie za strój retro: narciarska moda a’la Alpinus, Campus, The North Face czyli windstopery, polary, goretexy i termotexy nie będą sexy!
- Zawodnicy w wybitnie dopracowanych strojach i ekwipunku muszą się liczyć z koniecznością pozowania do zdjęć na starcie, na trasie i po dotarciu do mety.
- Wygrywa każdy, kto w czymś takim dobiegnie do mety 😉
Czytaj również: